• استانبول

تورهای ویژه استانبول

تاريخچه استانبول

پس از کشف مصنوعات دوره نوسنگی در اوایل قرن بیست و یکم به دست باستان شناسان، اولین نشانه های سکونت انسان به قبل از هزاره هفتم در شبه جزیره تاریخی استانبول بر می گردد. این ساکنین که متعلق به عهد مفرغ بوده اند در فیکیرتِپه که در بخش آسیایی استانبول واقع شده است زندگی می کردند. همچنین نشانه هایی از سکونت فینیقی ها نیز در منطقه کادیکوی در دست می باشد.

استانبول را یونانیان مهاجر شهر مگارا در سال 667 قبل از میلاد بنا کردند و به افتخار بیزاس پادشاه خود آن را بیزانتیوم نام گذاری کردند . در طول جنگهای هخامنشیان با یونانی ها ، داریوش کبیر این شهر را به تصرف خود درآورد و تا قبل از تسلط امپراطوری روم بر این شهر، ایرانیان بر آن حکومت می کردند.

در سال 395 میلادی کنستانتین کبیر به دلیل موقعیت سوق الجیشی، این شهر را به پایتختی برگزید و از آن پس بیزانتیوم پایتخت امپراطوری روم شرقی شد و روم جدید نام گرفت. پس از مرگ وی بود که این شهر را قسطنطنیه نامیدند.

سلطان محمد دوم فاتح پس از 53 روز محاصره در ماه مه سال 1453 توانست وارد قسطنطنیه شود. ارتش وی توسط توپ های خود حفره ای در دیوار شهر برای ورود خود، ایجاد کردند که بعدها به توپکاپی یعنی دروازه توپ، شهرت گرفت. اینگونه بود که استانبول توسط سلطان محمد فاتح، فتح شد و سومین پایتخت امپراطوری عثمانی گشت. کاخ توپکاپی، بازار استانبول و همچنین مدارس، حمام ها و بناهای معروف دیگری به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد که اغلب این بناها از شاهکارهای معمار سینان می باشد.

پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی و تشکیل حکومت جمهوری در سال 1923 در ترکیه، پايتخت اين كشور از استانبول به آنكارا تغيير یافت. ولى استانبول همچنان يكى از مهمترين شهرهاى تاريخى، فرهنگى و اقتصادى تركيه به حساب مى آيد.

موقعیت مکانی استانبول

از نظر زمین شناسی، شهر استانبول درنزدیکی گسل آناتولی شمالی (NorthAnatolianFault)  در بین دو صفحه یورو آسیا و آناتولی قرار دارد و تاکنون حرکات این صفحه ها باعث بروز زلزله های شدیدی شده است . قسمت باستانی شهر استانبول بر روی هفت تپه ساخته شده که همگی در میان دیوار دفاعی شهر قرارداشته اند. بلندترین نقطه استانبول تپه کاملیکا(Camlica Hill) یا به ترکی چاملیچا تپسی (Camlia Tepesi) است که حدود ۲۶۷متر از سطح دریا ارتفاع دارد. استانبول ، ۳۹منطقه دارد که ۲۹منطقه از آنها جزء خود شهر استانبول محسوب می شود و توسط  شهرداری استانبول اداره می شود که استانبول کبیر نیز نامیده می شود ، محدوده ی استانبول به سه منطقه اصلی تقسیم می شوند : شبه جزیره تاریخی استانبول قدیم ، وسعتی تقریباً برابر با استانبول قرن پانزدهم دارد و شامل نواحی است . این ناحیه در امينونو(Eminonu) و فاتح(Fatih) است. بخش جنوبی گلدن هورن واقع شده است که قسمت قدیمی مرکز شهر را از نواحی شمالی جدیدتر اروپایی آن جدا می سازد . این بخشی ازاستانبول به دیواره های سرزمین تئودوزیان (Theodosian) منتهی می شود. مناطق تاریخی بی اوغلو (Beyoglu) و بشیکتاشی (Besiktas)، در شمال ناحیه گلدن هورن واقع شدهاند. قصر آخرین سلطان نیز در اینجاست. تعدادی از روستاهای قدیمی نظیر اورتاکوی(Ortakoy) و بیک(Bebek)، در طول ساحل بسفر قرار دارند.ثروتمندان استانبول، در هر دو بخش اروپایی و آسیایی بسفر، امارت های ییلاقی مجللی ساخته اند که یالی (Yali) نامیده می شوند و برای اقامت در تابستان از آن ها استفاده می کنند.منطقه اوسکودار(Uskudar)و کادیکوی(Kadikoy) در بخش آسیایی واقع شده اند و در واقع دو شهرک جدا از هم بودند؛ مانند منطقه بی اوغلو در بخش اروپایی، این شهرک ها سرانجام جزء استانبول شده و از نواحی آن به شمار آمدند . امروزه ، بخش آسیایی شهر، مناطق مسکونی و تجاری متعدد مدرنی دارد و حدود یک سوم جمعیت استانبول درآن جا زندگی می کنند .

وضعیت آب و هوای استانبول

استانبول تحت تاثیر دریای مدیترانه است و زمستان هایی معتدل و مرطوب دارد ، تابستان های این شهر نیز گرم و خشک است . برخلاف بیشتر مناطقی که تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای قرار گرفته اند ، استانبول در زمستان حدود ۳۰روز دمای زیر صفر درجه دارد بعد از هر بارش برف ، سرمای هوا چندین روز باقی می ماند. رطوبت هوا باعث شده است که گرمای تابستان های استانبول معتدل تر شود و هر صبح مه صبح گاهی در آن منطقه ایجاد می شود . مه غلیظ ، به طور میانگین ، در ۲۲۸ روز از سال در این شهر دیده شده است و روزهای زمستانی مه آلودترین روز ها می باشند . استانبول دومین شهر مرطوب ترکیه به شمار می رود . تابستان ، خشک ترین فصل استانبول است و باران به ندرت می بارد ؛ مگر این که بارش هایی صورت گیرد که بسیار غیرعادی و ۱۲ سیل آسا می باشند .

همه چیز درباره استانبول

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آژانس مسافرتی دنیای هفت اقلیم میباشد.
جشنواره سفرهای نوروزی