• پوکت

تورهای ویژه پوکت

تاریخچه پوکت

پوکت جزیره است که از سال 1025 میلادی قدمت دارد. اولین کسانی که در این جزیره سکونت داشتند نتریگو ها بودند که از قبیله های کولی دریا و چادرنشین های منطقه Pegu بودند. در سال 1545 میلادی اولین شخصی که به این منطقه سفر کرد دریانورد پرتغالی بود که نام آن فرانو مندس پینتو بود که در سفرنامه خود از پوکت مطالب بسیاری را ذکر کرد از جمله موقعیت مکانی این جزیره و ساکنان این جزیره اما یکی از نکات این سفر نامی بود که فرانو مندس پینتو با آن پوکت را صدا میکردکه Junk Ceylon به معنی طفیلی سیلان بود. که بعدها به نام پوکت تغییر نام پیدا کرد.

در پوکت از قرن 15 تا 16 میلادی به عنوان یک مرکز خرید و مبادلات برای اروپایی ها که میتوانستند در آنجا تجارت داشته باشند تبدیل شد.

اما در اواسط قرن 16 میلادی بخاطر فعالیت های دزدان دریایی اهمیت پوکت کمتر شد اما در قرن 17 هلندی ها و انگلیسی ها باعث رونق دوباره این شهر شدند و تجارت و دریانوی دوباره در این شهر به جایگاه خود برگشت. فرانسوی ها در سال 1680 میلادی وارد معادلات تجاری و سیاسی پوکت شد و تجارت قلع در این جزیره رونق پیدا کرد.

در سالهای پایانی قرن هفدهم پوکت به طور کلی به پادشاهی پودوچری در هندوستان پیوست و آخرین سالهای قرن 18 دولت برمه در این جزیره به حکومت رسید و آن را تصرف کرد. در ادامه این جنگ ها برای تصرف پوکت پادشاه تایلند پوکت را تسخیر کرد و پوکت یکی از شهر های تایلند تا به امروز شده است.

در قرن 19 مهاجران چینی به این جزیره مهاجرت کردند و در معادن شروع به کار کردند، از زمانی که مهاجران وارد این جزیره شدند تعداد افرادی که در پوکت زندگی میکردند بیشتر چینی ها شدند اما با این حال باز هم در سواحل ماهیگیران مسلمان تعدادشان بیشتر بود.

موقعیت مکانی پوکت

پوکت در جنوب تایلند واقع شده که مساحت آن 513115 کیلومتر مربع است که اگر با جمع مساحت جزیره های کوجک اطراف حساب کنیم به 576 کیلومتر مربع میرسد. پوکت در در دریای آندامان قرار دارد.

این شهر دو بخش از هم متمایز دارد که بزرگترین بخش آن در شمال بانکوک ، خلیج تایلند قرار گرفته است. قسمت جنوبی تا مرز شمالی مالزی و عرض جغرافیایی 6 درجه شمالی میرسد. این بخش در کنار ناحیه غربی خلیج تایلند به 960 کیلومتر که یک راه اتصال دهنده خوب برای خطوط اصلی کشتیرانی دریای چین جنوبی و مسیر سنگاپور، هنگ کنگ است.

طول جزیره پوکت از شمال به جنوب برابر است با 48 کیلومتر مربع و عرض این جزیره به 21 کیلومتر میرسد.

وضعیت آب و هوای پوکت

پوکت یکی از جزایر با آب و هوای عالی در جهان است که بخاطر آب و هوای خوب آن گردشگران زیادی را به خود جذب میکند.

پوکت در نزدیکی خط استوا قرار دارد و نزدیکی به این خط باعث شده آب و هوای متغیری نداشته باشد. یکی دیگر از دلیل جاذبه جهانی بودن این شهر گرم بودن این شهر در بیشتر روزهای سال است.

در این شهر سه فصل گرم و مرطوب و خنک داریم که از ماه می تا اکتبر فصل بارندگی است که میانگین بارش در هرماه به 100 میلی متر میرسد.بیشترین بارش ها را در ماه سپتامبر داریم. از ماه نوامبر تا فوریه با گذشتن جریان های موسمی فصل خنک این منطقه شروع میشود و فصل گرم نیز از ماه مارس تا می شروع میشود.

همه چیز درباره پوکت

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آژانس مسافرتی دنیای هفت اقلیم میباشد.
جشنواره سفرهای نوروزی