شرایط زندگی در اسپانیا

چالش ها و فراز و نشیب های زندگی در سرزمین ماتادورها

اسپانیا کشوری پر از جاذبه های دیدنی و جذاب همراه با تاریخ پربار و غنی خود می تواند انتخاب بسیاری از مهاجران برای ادامه زندگی باشد. تصور زندگی دائمی در این کشور واقع شده در جنوب غربی اروپا بسیار لذت بخش و وسوسه کننده است. زندگی در مادرید پایتخت سرزمین ماتادورها یا زندگی در بارسلونای افسانه ای و فوق العاده سرسبز و زیبا رویایی است که می تواند محقق شود.

اما تصمیم گیری در مورد زندگی در این کشور با سفری چند روزه به آن تجربه ای بسیار متفاوت خواهد بود و در کنار تمام این زیبایی ها و جذابیت های زندگی در اسپانیا باید اطلاعات بسیار بیشتری در مورد شرایط زندگی در اسپانیا، نحوه کار و تحصیل در این کشور، هزینه های زندگی در اسپانیا و معایب و مشکلات زندگی در آن به دست آورد. در ادامه با ما همراه باشید تا هر چه بیشتر با شرایط زندگی در این کشور رویایی آشنا شوید.

زبان کشور اسپانیا

یکی از سختی های زندگی در کشور اسپانیا صحبت نکردن مردمان این سرزمین به زبان انگلیسی است. زبان رسمی کشور اسپانیا زبان کاستیاناست که در جهان به زبان اسپانیولی یا اسپانیایی نیز معروف است و یکی از پرکاربردترین زبان ها در دنیا محسوب شده و بیش از ۴۵۰ میلیون نفر در دنیا به این زبان صحبت می کنند.

با این حال زبان های دیگری مانند زبان کاتالان، گالیسی و باسک در بندر بارسلونا، لاکرونیا و ایالات باسک رواج دارد. البته مهاجران بسیار زیادی در اسپانیا وجود دارند که به زبان انگلیسی صحبت می کنند ولی برای آرامش هر چه بیشتر در این کشور بهتر است قبل از مهاجرت به این سرزمین سرسبز اتحادیه اروپا به فکر یادگیری زبان اسپانیولی باشید.

بیشتر بخوانید:   معایب زندگی در کیش

شرایط زندگی در اسپانیا

آداب و رسوم سرزمین ماتادورها

یکی از جذاب ترین بخش های مهاجرت به اسپانیا برای هر فردی می تواند تاریخچه پربار و آداب و رسوم شاد و جذاب آن باشد. اسپانیا کشوری سرشار از فستیوال ها و جشنواره های پر از شلوغی، هیاهو، انرژی و شادیست که هر بیننده ای را سر ذوق می آوردند. البته این موضوع برای بسیاری می تواند جذابیت زیادی داشته ولی برای برخی افراد هم خسته کننده تلقی شود.

برای ما ایرانی ها که افرادی به شدت گرم خو و اهل رفت و آمد و دید و بازید با دوستان خود هستیم اسپانیا می تواند انتخاب خوبی باشد زیرا مردم این کشور نیز بسیار مهربان، دوست داشتنی، مهمان نواز و خون گرم هستند و بومی های این کشور با آغوشی باز پذیرای شما خواهند بود و احساس غربت و عدم تعلق در این کشور کمتر احساس می شود. اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که نژادپرستی در اسپانیا می تواند امری آزاردهنده بوده و ممکن است گاهی با این مسئله رو به رو شوید.

آداب و رسوم سرزمین ماتادورها

از لحاظ مذهبی نیز گروه های مذهبی مختلفی مانند مسیحیان، مسلمانان و یهودیان در اسپانیا وجود دارند ولی به طور کلی اکثر مردم اسپانیا کاتولیک هستند و کلیساهای بسیار متعددی در این کشور وجود دارد که البته امروزه بسیاری از آن ها به موزه تبدیل شده اند. در حال حاضر با اینکه طبق قانون اسپانیا هیچ دینی به صورت رسمی در کشور وجود ندارد ولی همچنان بسیاری از سنت های آن ها ریشه در باورهای مذهبی مردم اسپانیا دارند.

بیشتر بخوانید:   معایب زندگی در کیش

آب و هوای کشور اسپانیا

آب و هوای مطلوب اسپانیا می تواند یکی از دلایل خوب مهاجرت به این کشور باشد. در سراسر اسپانیا آب و هوای متغیری به چشم می خورد. در بخش مرکزی آن آب و هوای بسیار معتدلی دیده می شود و بارندگی های مطلوبی  دارد، حتی در فصل تابستان نیز بارش هایی اتفاق می افتد که از شدت گرمای هوا کاسته و آب و هوای مطلوبی را ایجاد می کند. ابری ترین و بارانی ترین قسمت اسپانیا بخش های شمال و شمال غربی آن مانند بارسلونا، بیلبائو، سانتیا دل مار و … هستند.

میزان این بارندگی از غرب به شرق کاهش یافته و با وجود این بارش های زیاد این مناطق باز هم جز مناطق خوش آب و هوا با هوای تقریبا گرم اسپانیا محسوب می شوند. بخش های جنوبی و شرقی اسپانیا آب و هوای مدیترانه ای داشته و در فصل تابستان معتدل تر و گرم تر از بخش های مرکزی هستند. فصل بهار و پاییز بهترین آب و هوا را در بین ۴ فصل در کشور اسپانیا دارند و بهترین روزها برای گردش و تفریح به شمار می آیند. به طور کلی اسپانیا از نظر آب و هوایی کشوری مطلوب و مناسب برای زندگی محسوب می شود.

آب و هوای کشور اسپانیا

شرایط کار در اسپانیا

یکی از اولین و مهم ترین بخش های مهاجرت به هر کشوری پیدا کردن کار و یک شغل مناسب و کسب درآمد در آن کشور است. نرخ بیکاری در کشور اسپانیا اندکی بالاست و در هنگام مهاجرت به این کشور احتمال اینکه با مشکلاتی برای پیدا کردن کار رو به رو شوید بسیار زیاد است.

بیشتر بخوانید:   معایب زندگی در کیش

یکی دیگر از مشکلات مهاجران برای پیدا کردن کار این مسئله است که اولویت برای استخدام در بسیاری از مشاغل خود مردم اسپانیا هستند و مهاجران شانس کمتری در این زمینه دارند. از طرفی اگر در این کشور موفق به دریافت یک سمت شغلی شوید ممکن است تا مدت ها اجازه خروج از کشور را دریافت نکنید. البته اگر شما قصد دارید با ویزای تحصیلی به اسپانیا سفر کنید این نکته را بدانید که این کشور در حین تحصیل به شما اجازه کار هم می دهد و می توانید در طول هفته ساعات مشخصی را به کار مشغول شوید.

هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه های زندگی در اسپانیا در بخش های مختلف، متفاوت است. مثلا هزینه اجاره خانه بسیار پایین بوده ولی برای خرید مسکن باید هزینه های زیادی را در نظر بگیرید. از طرفی غذا و مواد خوراکی، حمل و نقل، تفریح و سرگرمی جز کم خرج ترین ها در اسپانیا محسوب می شوند ولی هزینه آب و برق و گاز به مراتب بالاتر از کشورهای دیگر بوده و اندکی زندگی را با سختی رو به رو می کند. البته این نکته را هم باید بدانید که به طور کلی حقوق و دستمزدها در کشور اسپانیا آنچنان بالا نیست و یکی از نقطه ضعف های این کشور محسوب می شود.