قبل ازخواندن قوانین جزیره کیش به این مکان سفر نکنید!

می‌دانستید بوق زدن در کیش ممنوع است؟ یا اینکه ماشین‌های کثیف جریمه می‌شوند! و برخلاف بیشتر نقاط ایران آب جزیره قابل آشامیدن نیست؟ شاید این اطلاعات درباره محبوب‌ترین مقصد گردشگری ایران کمی عجیب‌وغریب باشد. اما کیش را نه فقط جاذبه‌های منحصربه‌فرد بلکه قوانین و مقررات سختگیرانه‌اش از سایر شهرهای ایران متمایز می‌کنند. در این مطلب می‌خواهیم با تمامی قوانین جزیره کیش شنا شویم.

کیش یکی از قانون‌مندترین مناطق ایران است. در این جزیره تمامی قوانین مو به مو اجرا شده و تخطی در هر کدام جریمه‌های سنگینی را در پی دارد. این نکته برای بسیاری از گردشگران جالب و قابل تحسین است. چرا که به محض ورود به کیش نظم و مقررات در همه جا احساس شده و همه کارها طبق روال و بی‌دغدغه پیش می‌رود. پس پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر مطلب قوانین جزیره کیش را مطالعه کرده تا با اطلاعات کامل راهی این جزیره خوش آب و رنگ شوید.

کیش آرامش محض خود را مدیون قوانینی است که در این جزیره حاکم هستند تا جایی که حتی شلوغ‌ترین فصل‌های گردشگری نیز هیچ تغییری در جو آرام آن ایجاد نمی‌کنند. همین مسئله کیش را به یکی از قانون‌مندترین و امن‌ترین مناطق ایران تبدیل کرده است. تمامی مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و حتی بانک‌ها نه با قفل‌های بزرگ بلکه با قفل‌های ساده بسته شده و گردشگران نیز بدون استرس می‌توانند از جاذبه‌های تور کیش لذت ببرند.

قوانین جزیره کیش

قوانین جزیره کیش

اگر شما هم عازم این مقصد رویایی هستید لازم است بدانید که چه شهروندان و چه گردشگران ملزم به رعایت تمامی قوانین جزیره کیش هستند. پس آشنایی با این قوانین سفری بی‌دغدغه‌تر را برایتان به همراه خواهد داشت.

قوانین گردشگری در جزیره کیش

مرور قوانین جزیره کیش را با نکاتی که گردشگران بایستی هنگام سفر به این جزیره رعایت کنند آغاز می‌کنیم.

·        چادر زدن در کیش ممنوع است.

بیشتر بخوانید:   فواید زندگی در کیش

بسیاری از افراد در طول سفر ترجیح می‌دهند به جای اقامت در هتل‌ها یا مراکز اقامتی در فضاهای سبز مانند پارک‌ها یا کنار سواحل از چادرهای مسافرتی استفاده کنند. این کار در بیشتر شهرهای ایران مشکلی بوجود نمی‌آورد اما چادر زدن در جزیره کیش ممنوع است. مگر در مکان‌هایی که اجازه برپاکردن کمپ با چادر داده شده باشد. البته گردشگران در ایام نوروز و در مکان‌های مشخص شده می‌توانند برای اقامت از چادر‌های مسافرتی استفاده کنند.

·        کیش شهری ساحلی ست، اما شنا کردن در تمام سواحل امکان‌پذیر نیست.

درست که خط ساحلی کیش بسیار گسترده است اما نمی‌توانید از تمامی قسمت‌های ساحل برای شنا استفاده کنید. برای این کار پلاژهای مخصوص آماده شده که  با داشتن امکانات کامل، شنا در سواحل امن جزیره را امکان‌پذیر می‌کنند. این پلاژها هم نظم جزیره را برقرار کرده و هم امنیت شناگران را تامین می‌کنند.

·        از آب‌های لوله‌کشی برای آشامیدن استفاده نکنید.

در بیشتر شهرهای ایران آب‌های لوله‌کشی تصفیه شده و قابل آشامیدن هستند. اما جزیره کیش از این قانون پیروی نمی‌کند. پس بایستی برای آشامیدن آب در این جزیره از بطری‌های آب معدنی استفاده کنید.

·        به ساعات کاری مراکز خرید توجه کنید.

گشت‌وگذار در مراکز خرید از مهیج‌ترین کارهایی است که در کیش طرفداران زیادی دارد. اما فراموش نکنید که مراکز خرید این جزیره از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر و ۵ غروب تا ۱۰ شب باز هستند. به خاطر سپردن ساعات کار مراکز خرید کمک می‌کند تا بتوانید برای سایر تفریحات برنامه‌ریزی کنید.

·        با توجه به ساعت تحویل هتل، پرواز خود را برنامه‌ریزی کنید.

بیشتر بخوانید:   بهترین مراکز خرید جزیره کیش...

ساعت تحویل هتل یا به اصطلاح چک این در کیش ۲ بعدازظهر و ساعت تخلیه یا به اصطلاح چک اوت ۱۲ ظهر می‌باشد. هنگام خرید بلیط کیش این نکته را مدنظر داشته باشید.

·        می‌توانید برای حمل و نقل عمومی از تاکسی استفاده کنید.

تاکسی‌های کیش با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهند با رنگ‌های متفاوت مشخص شده‌اند. به عنوان مثال تاکسی‌های دربستی سفید رنگ هستند. پس برای استفاده از این وسیله نقلیه به رنگ تاکسی‌ها توجه کنید.

قوانین جزیره کیش

قوانین رانندگی در کیش

اجاره ماشین یکی از کارهای متدوال در جزیره کیش است. بسیاری از گردشگران ترجیح می‌دهند به جای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در طول اقامتشان ماشین شخصی در اختیار داشته باشند. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید لازم است قبل از اقدام برای اجاره ماشین، قوانین جزیره کیش را در خصوص رانندگی مطالعه کنید.

قوانین رانندگی در کیش بسیار متفاوت با چیزی است که شما در ذهن دارید و لازم به ذکر است که بسیار ستخگیرانه اجرا می‌شود. پس برای آنکه هنگام رانندگی با جریمه‌های سنگین مواجه نشوید این مطالب را به ذهن بسپارید.

مدارک مورد نیاز برای اجاره ماشین در کیش

·        اصل گواهینامه

·        اصل کارت ملی

·        پرداخت کامل مبلغ اجاره

·        به ودیعه گذاشتن مبلغ ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان برای پرداخت جریمه‌های احتمالی

قوانین و مقررات رانندگی در کیش

·        سرعت مجاز رانندگی در خیابان‌های کیش ۵۰ کیلومتر بر ساعت است و تمامی خیابان‌های جزیره با دوربین‌ کنترل می‌شوند. پس به هیچ عنوان از سرعت مجاز تعیین شده تجاوز نکنید.

بیشتر بخوانید:   جاذبه ‌های جزیره زیبای کیش...

·        اگر قصد دور زدن یا تغییر مسیر دارید حتما از چراغ راهنما استفاده کرده و فراموش نکنید که رانندگی بین خطوط لازم‌الاجرا می‌باشد.

·        همیشه، همیشه و همیشه (مگر در موارد خیلی استثنایی) به جای بوق زدن از چراغ راهنما استفاده کنید. بوق زدن بی‌دلیل در کیش جریمه دارد.

·        به هیچ عنوان با ماشین کثیف در خیابان‌ها رفت و آمد نکنید. در این صورت ملزم به پرداخت جریمه خواهید شد.

·        بستن کمربند ایمنی اجباری است.

·        بیرون انداختن زباله از ماشین ممنوع است.

·        رانندگان بایستی هنگام رانندگی در شب فقط از نور پایین استفاده کنند.

·        و در نهایت ماشین‌هایی که بیشتر از ظرفیتشان سرنشین دارند، جریمه خواهند شد.

چند نکته مهم

·        قیمت بنزین در کیش مانند سایر نقاط ایران محاسبه می‌شود.

·        در کیش تنها دو پمپ بنزین وجود دارد که در دو طرف جزیره قرار گرفته‌اند.

·        اگر از گاز برای سوخت ماشین استفاده می‌کنید. لازم است بدانید که پمپ گاز در قسمت مرکزی جزیره قرار گرفته است.

·        هزینه روزانه اجاره ماشین در تور کیش با توجه به مدل ماشینی که انتخاب می‌کنید متفاوت است.

·        در صورتی که با ماشین تصادف کنید، اگر مقصر شناخته نشوید می‌توانید از بیمه ماشین استفاده کنید.

·        ورود ماشین به مناطق ساحلی که با تابلو مشخص شده‌اند مطلقا ممنوع است.

·        قبل از تحویل ماشین بنزین آن را پر کرده و بدنه و داخل وسیله را تمیز کنید.