وقت سفارت توریستی
شرایط اخذ آن و گرفتن وقت سفارت توریستی بیشتر آشنا شوید

همه ما گاهی آنقدر از شلوغی های شهر و دغدغه های کاری خسته می شویم که فقط منتظر روزهای تعطیل سال هستیم تا یک مکان سرسبز، بکر، تفریحی و یا تاریخی را برای گذراندن روزهایمان پیدا کنیم. رفتن به کشورهای خارجی، آشنا شدن با فرهنگ آن ها، دین آثار باستانی و تاریخی و رفتن به مکان های تفریحی و سرگرم کننده این کشورها می تواند یکی از بهترین گزینه های پیش رو باشد. ولی برای رفتن به کشورهای خارجی و بازدید از جاذبه ها و دیدنی های آن ها در اولین گام باید برای اخذ ویزای توریستی اقدام کرد. خیلی از شما شاید با ویزای توریستی، شرایط و مدارک مورد نیاز و نحوه گرفتن وقت سفارت توریستی برای دریافت آن آشنایی کافی نداشته باشید. در ادامه سعی کرده ایم تا شما را هر چه بیشتر با این ویزا و نحوه گرفتن وقت سفارت توریستی آشنا کنیم.

در اولین قدم باید بدانید ویزای توریستی چیست؟

به طور کلی ویزا سند و مدرک بین المللی است که به وسیله سفارت خانه کشوری که قصد رفتن به آنجا را دارید برای شما صادر می شود. یکی از انواع این ویزاها ویزای توریستی است. ویزای توریستی به شما اجازه می دهد برای مدتی در خاک آن کشور بمانید و با هدف اقامت کوتاه مدت شما در یک کشور صادر می شود و این ویزا به شما اجازه تحصیل، کار و اقامت طولانی مدت را نمی دهد. دریافت ویزای توریستی نسبت به سایر ویزاها ساده تر و بدون دردسرتر است. به همین دلیل خیلی از افراد از این طریق برای رفتن به کشورهای خارجی اقدام می کنند.

 

ویزای توریستی دریافتی می تواند به صورت یک بار ورود یا single باشد و در این نوع ویزا شما فقط یک بار اجازه ورود به آن کشور را دارید و پس از خروج از کشور مورد نظر ویزای شما باطل خواهد شد. همینطور ویزای شما می تواند به صورت چند بار ورود یا multiple باشد و شما اجازه ورود و خروج مکرر و متعدد را به کشور صادر کننده ویزا در مدت زمان اعتبار آن خواهید داشت. البته دریافت این نوع ویزا بسیار سخت تر از ویزای یک بار ورود است.

اولین مرحله برای دریافت ویزای توریستی گرفتن وقت سفارت توریستی برای درخواست این ویزا است. در حال حاضر کشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا، فنلاند و بلژیک سریع ترین وقت سفارت توریستی را به شما می دهند و هلند و آلمان نیاز به مدت زمان بیشتری نسبت به این کشورها دارند. اما برای این که وقت سفارت توریستی بگیرید و برای درخواست ویزای توریستی اقدام کنید باید در اولین قدم مدارک مورد نیاز برای اخذ این ویزا را آماده کرده و سپس برای گرفتن وقت سفارت توریستی اقدام کنید.

از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن گذرنامه با حداقل ۶ ماه تاریخ انقضا
  • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
  • عکس طبق مشخصات خواسته شده (رنگی، زمینه سفید، تمام رخ، عکس جدید و …)
  • اصل و ترجمه شده مدارک تعیین هویت مانند کارت ملی و شناسنامه
  • ارائه سند و مدرک تمکن مالی مانند اسناد ملکی و منابع مالی
  • رزرو بلیط هواپیما (رفت و برگشت) و ارائه واچر یا رسید رزرو هتل
  • ارائه دعوت نامه از سوی دوستان و بستگان در صورت وجود

وقت سفارت توریستی

البته تمامی این مدارک باید بر اساس زبان مورد نظر سفارت ترجمه شده و بعد از آن به سفارت تحویل داده شوند. پس از اینکه از کامل بودن مدارک فوق اطمینان حاصل کردید باید برای گرفتن وقت سفارت توریستی جهت دریافت ویزای توریستی اقدام کنید. برای گرفتن وقت سفارت توریستی می توانید به صورت حضوری مراجعه کرده یا به روش آنلاین اقدام کنید. زمانی که وقت سفارت توریستی را گرفتید در زمان و ساعت مشخصی که سفارت برای شما تعیین کرده است باید در سفارت خانه حاضر شده و مدارک خود را تحویل دهید. از شما مبلغی جهت هزینه های صدور ویزا دریافت خواهد شد. همینطور بسته به سفارت مورد نظر شما مراحل انگشت نگاری یا تصویربرداری نیز انجام می گیرد مثلا برای کشورهای عضو پیمان شینگن یا کانادا انجام این مراحل الزامی است.

در روش دوم شما می توانید به صورت آنلاین برای دریافت ویزای توریستی اقدام کنید. روش دریافت ویزای آنلاین یا ویزای الکترونیک یا e-visa روش جدیدی برای صدور ویزا محسوب می شود. این راه یک روش آسان برای دریافت ویزای توریستی کشورهای دیگر به شما می رود و نیازی به مصاحبه حضوری و انگشت نگاری ندارد. برای دریافت ویزای الکترونیک کافیست به سایت سفارت مورد نظر رفته و اطلاعات مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی را بسته به درخواست سفارت خانه وارد کنید. سپس هزینه خواسته شده را می توانید با کارت های بانکی عضو شتاب واریز کرده و بعد از آن منتظر بمانید تا درخواست ویزای الکترونیک شما تایید شود.

مزیت این ویزا نسبت به روش مراجعه حضوری صرفه جویی در وقت و زمان شما و طی کردن روندی ساده تر و آسان تر برای دریافت ویزا است و دیگر لازم نیست مراحل سخت و دشوار شامل گرفتن وقت سفارت توریستی و مراجعه حضوری را انجام دهید. امارات متحده عربی، آذربایجان، عمان، هند، تاجیکستان، ازبکستان، استرالیا، ترکیه، گرجستان، نیوزلند و ایران از جمله کشورهایی هستند که صدور ویزای آنلاین را اجرایی کرده اند.

نوع دیگری از ویزا visa on arrival، ویزای فرودگاهی یا ویزای در بدو ورود است که بسته به مناسبات سیاسی کشورهای مختلف شما از قبل نیازی به دریافت ویزا ندارید و وقتی به کشور مقصد رسیدید با ارائه یک سری مدارک مشخص و دریافت هزینه در فرودگاه می توانید ویزا را دریافت کنید. در این ویزا مشکلات دریافت وقت سفارت توریستی یا ارائه مدارک و … را ندارید ولی برای استفاده از این نوع ویزا حتما در مورد شرایط اخذ آن در کشور مقصد تحقیق کنید. این نکته را بدانید که اکثر کشورهای اروپایی، امریکایی و … برای شهروندان ایرانی این گزینه را ندارند و بیشتر کشورهای افریقایی مانند کنیا، تانزانیا، ساحل عاج یا کشورهای آسیایی مانند ارمنستان، لبنان، سوریه، لائوس، نپال و … برای ایرانیان ویزای فرودگاهی صادر می کنند. از بین کشورهای اروپایی فقط گرجستان خدمات ویزای فرودگاهی را به شهروندان ایرانی ارائه می دهد.

آسان ترین روش برای سفر توریستی رفتن به کشورهایی است که برای ایرانیان معاف از ویزا یا به عبارتی visa free هستند. در این کشورها شهروندان ایرانی با هدف گردشکری و توریستی نیازی به دریافت و ارائه ویزا ندارند. ترکیه، ارمنستان، هائیتی، گرجستان، مالزی، صربستان، دومینیکا، ونزوئلا، نیکاراگوئه از جمله این کشورها هستند و شما می توانید سفری راحت، بدون دغدغه و بدون نیاز به گرفتن وقت سفارت توریستی برای دریافت ویزای توریستی داشته باشید.

هزینه لازم برای دریافت ویزای توریستی متفاوت است و توسط وزارت امور خارجه آن کشور تعیین می شود. مدت اعتبار این ویزا در کشورهای مختلف متفاوت بوده و ماندن در کشور مورد نظرتان حتی یک روز بیشتر از موعد مقرر در ویزای شما غیر قانونی محسوب می شود.

Call Now Buttonتماس با ما